ORTODONCJA
aparaty sta³e, mini implanty ortodontyczne
-
ALIGNER-POZYCJONERY
-
U¦MIECH W 6 MIESIÊCY
-
APARAT STA£Y
-
RODZAJE WAD ZGRYZU
-
Mini IMPLANTY ORTODONTYCZNE
Leczenie ortodontycze ALIGNER-Pozycjonery
- Proste, bia³e zêby to atrybut zdrowia i m³odo¶ci, dlatego nie dziwi fakt, ¿e osoby z ³adnymi zêbami czê¶ciej i chêtniej siê u¶miechaj±. Buduje to pewno¶æ siebie i procentuje w kontakcie z innymi osobami, pracodawcami szybszym zawieraniem znajomo¶ci, tudzie¿ zdobywaniem wymarzonej pracy.
- Prawid³owe zestawieniu górnych i dolnych zêbów mo¿na uzyskaæ na kilka sposobów. Zniszczone zêby mo¿na odbudowaæ we w³a¶ciwej relacji poprzez odbudowê koronami protetycznymi, jednak¿e wi±¿e siê to z oszlifowaniem zdrowych zêbów.
- Ortodoncja pozwala ustawiæ zdrowe zêby
poprzez leczenia z wykorzystaniem zamków ortodontycznych
przyklejanych do licowej lub jêzykowej strony zêbów, albo poprzez
zastosowanie ALIGNER, które wygl±dem przypominaj± szyny do
wybielania.
- Poprzez odpowiednie przestawienie zêbów w ³uku na gipsowym odlewie zêbów pacjenta i wykonaniu przez wykwalifikowanego technika dentystycznego zestawu ALIGNER, mo¿na osi±gn±æ po¿±dany efekt prostych zêbów.
- ALIGNER to praktycznie niewykrywalne sposób na wyrównanie u¶miechu bez zamków ortodontycznych.
- ALIGNER to prze¼roczyste szyny z mo¿liwo¶ci± ich zdejmowania, które koryguj± drobne wady takie jak st³oczenia, czy szpary miêdzy zêbowe (diastema, tremy). Ka¿da szyna jest indywidualnie wykonywana zgodnie z planem leczenia ustalonym przez Twojego dentystê, aby progresywnie ustawiæ Twoje zêby w idealnej pozycji tworz±c piêkny, zdrowy u¶miech.
- ALIGNER to innowacyjny sposób na prostowanie zêbów bez u¿ycia zamków ortodontycznych. Koniec z podra¿nion± ¶luzówk±, czy wbijaj±cym siê w policzki drutem. Ponadto s± one alternatyw± dla niewidocznych zamków estetycznych lub jêzykowych, przy znacznie ni¿szych kosztach.
Poczuj siê komfortowo
- Kiedy dochodzi do leczenia ortodontycznego, komfort oznacza co¶ wiêcej ni¿ tylko brak niedogodno¶ci. Leczenie takie musi równie¿ pasowaæ do Twojego stylu ¿ycia.
- ALIGNER mo¿esz zdj±æ w
dowolnej chwili, gdy wymagaj± tego okoliczno¶ci.
- Nie s± wymagane specjalne szczoteczki do zêbów, czy techniki nitkowania. Po prostu zdejmujesz je do posi³ku, dok³adnie czy¶cisz zêby, zak³adasz i wracasz do swoich zajêæ.
Wszystko jasne i przejrzyste
- Z ALIGNER mo¿esz u¶miechaæ siê bez obaw.
- ALIGNER wykonane s± technik± termoformowania z materia³u wolnego od Lateksu i Bisfenolu A (Latex-free, BPA-free). Materia³ ten jest przejrzysty i praktycznie niewykrywalny w ustach.
Ortodontyczna wizyta konsultacyjna jest konieczna, aby zostaæ zakwalifikowanym do tego typu leczenia.
U¶miech w 6 Miesiêcy
Czym jest krótkoterminowe leczenie ortodontyczne U¶miech w 6 Miesiêcy?
Jest to sposób na estetyczne ustawienie zrotowanych, lekko st³oczonych lub szparowatych zêbów przednich. Procedura ta nie leczy wad zgryzu. Krótkotrwa³e leczenie ortodontyczne U¶miech w 6 Miesiêcy to prostowanie zêbów z wykorzystaniem estetycznych zamków ortodontycznych. Metoda ta wykorzystuje sta³y aparat ortodontyczny, który uwa¿any jest w¶ród ortodontów za najszerzej stosowany i najbardziej efektywny sposób na danie pacjentowi prostych, zdrowych zêbów i piêknego u¶miechu. U¶miech w 6 Miesiêcy czerpie to co najlepsze z zamków, modyfikuje leczenie i materia³y, aby daæ doros³ym pacjentom kosmetyczne rozwi±zanie, które pasuje do ich stylu ¿ycia.

-
¦redni czas leczenia to 6-12 miesiêcy
- Estetyczne zamki ceramiczne i ³uki s± ma³o widoczne
- U¿ywanie zamków ortodontycznych daje przewidywalny efekt koñcowy
- Ma³e si³y i krótki ca³o¶ciowy czas leczenia ortodontycznego podnosi komfort, bezpieczeñstwo i higienê jamy ustnej
- U¶miech w 6 Miesiêcy jest znanym i od lat stosowanym rozwi±zaniem na ¶wiecie
- U¶miech w 6 Miesiêcy jest mniej kosztownym rozwi±zaniem w porównaniu z tradycyjnym leczeniem protetycznym np. licówkami
Dlaczego U¶miech w 6 Miesiêcy:
Ten rodzaj leczenie nie jest przeznaczony dla dzieci.
Leczenie ortodontyczne wad zgryzu doros³ych
Wstêp
Leczenie ortodontyczne polega na prostowaniu, przesuwaniu zêbów oraz poszerzaniu i przesuwaniu bazy kostnej ( wyrostków zêbodo³owych), w celu poprawy ich wygl±du, funkcji ¿ucia oraz fonetyki. Z pomoc± ortodoncji mo¿emy równie¿ zadbaæ o zdrowie zêbów, dzi±se³ i stawów skroniowo-¿uchwowych poprzez równomierne roz³o¿enie si³ ¿ucia na wszystkie zêby
Wiele osób ma st³oczone lub nieprawid³owo ustawione zêby. Leczenie ortodontyczne mo¿e wyprostowaæ je lub ustawiæ w lepszej pozycji. To poprawia nie tylko ich wygl±d, ale równie¿ zgryz, co u³atwia czyszczenie.
Nieprawid³owy zgryz mo¿e powodowaæ naprê¿enie miê¶ni szczêki powoduj±c problemy ze stawem skroniwo- ¿uchwowym, a czasami bóle g³owy (choroba okluzyjna ).
Leczenie
W przypadku braku odpowiedniej ilo¶ci miejsca na wszystkie zêby
sta³e, konieczne mo¿e okazaæ siê usuniêcie kilku z nich. Czasami miejsce na
zêby mo¿na uzyskaæ innymi formami leczenia (np. poszerzenie bazy kostnej aparatami grubo³ukowymi). Obecnie preferuje siê i coraz czê¶ciej stosuje leczenie bez usuwania zêbów.
Czêsto, zêby nale¿y ustawiæ bardziej dok³adnie ni¿ mo¿e to zrobiæ aparat ruchomy. W takich sytuacjach u¿ywa siê aparatów sta³ych. Maj± one zamki tymczasowo przyklejone do zêbów. Elastyczny ³uk metalowy ³±czy wszystkie zamki, jednocze¶nie nie blokuj±c ich i pozwalaj±c na przesuwanie siê zêbów.

Bardzo wa¿ne jest, aby niezale¿nie od rodzaju aparatu stosowaæ siê do zaleceñ ortodonty, w przeciwnym razie leczenie mo¿e przebiegaæ w sposób nieprawid³owy.
Okres leczenia zale¿y od problemu i mo¿e trwaæ od kilku miesiêcy do kilku lat, ¶rednio 2 lata +/- 6 m-cy.
Kiedy leczenie jest zakoñczone, zêby musz± byæ utrzymane w tej pozycji przez jaki¶ czas. Ten okres nazywamy retencj±, a przyrz±d utrzymuj±cy zêby we w³a¶ciwej pozycji retainerem.
Retainer utrzymuje wyprostowane zêby we w³a¶ciwej pozycji podczas gdy otaczaj±ce je dzi±s³a i ko¶ci ulegaj± ostatecznemu przemodelowaniu (stabilizuj±c zêby). Retainer mo¿e byæ wyjmowany lub sta³y w zale¿no¶ci od problemu.
Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie ma mo¿liwo¶ci os³abienia zêbów aparatem ortodontycznym. Zamki nie niszcz± zêbów, ale s³abe czyszczenie i zbyt du¿o s³odkich napojów mo¿e powodowaæ trwa³e ubytki. Zamki, ligatury i ³uki mog± zatrzymywaæ jedzenie i powodowaæ wiêcej osadu (p³ytki nazêbnej) ni¿ zwykle. Z tego powodu zêby i zamki musz± byæ czyszczone bardzo dok³adnie. Pacjent otrzymuje od lekarza dok³adne wskazania odno¶nie higieny. W przypadku niewystarczaj±cej higieny jamy ustnej, co kilka wizyt kontrolnych wykonywana jest higienizacja profesjonalna - skaling, piaskowanie i fluoryzacja.
Zapraszamy na konsultacjê i ocenê ewentualnej wady zgryzu.do góry
Wady zgryzu
Leczenie ortodontyczne polega na opracowaniu i zastosowaniu odpowiednich aparatów korekcyjnych w celu prawid³owego ustawienia zêbów w szczêce.
Do problemów ortodontycznych zaliczamy wady zgryzu:
St³oczone zêby

Dysproporcja pomiêdzy rozmiarem szczêki i zêbów objawia siê st³oczonymi, nieregularnymi zêbami. St³oczone zêby mog± wygl±daæ nieatrakcyjnie i utrudniaæ ich prawid³owe czyszczenie. Leczenie ortodontyczne polega zwykle na za³o¿eniu aparatu ortodontycznego, który efektywnie i w dok³adny sposób koryguje ustawienie zêbów. Czasami konieczne jest usuniêcie zêbów w celu uzyskania przestrzeni na wprowadzenie pozosta³ych zêbów do ³uku.
Szpary miêdzy zêbami

Szpary s± wynikiem dysproporcji pomiêdzy rozmiarem zêbów i szczêki lub nadmiernego wpychania jêzyka pomiêdzy zêby. Szpary mog± wygl±daæ nieatrakcyjnie i zak³ócaæ prawid³ow± wymowê. Leczenie ortodontyczne polega na za³o¿eniu aparatu ortodontycznego sta³ego w celu ustawienia zêbów i zamkniêcia szpar. Nadmierna aktywno¶æ jêzyka musi byæ wyeliminowana, gdy¿ szpary mog± zacz±æ pojawiaæ siê na nowo.
Protruzja lub Ty³ozgryz

Objawia siê nadmiernym wysuniêciem zêbów górnej szczêki w stosunku do dolnej (protruzja) lub cofniêciem dolnej szczêki w stosunku do górnej (ty³ozgryz). W szczególnym przypadku, dolna warga mo¿e znajdowaæ siê za górnymi siekaczami wypychaj±c je mocniej do przodu i podkre¶laj±c dysharmoniê. Ty³ozgryz mo¿e byæ nieatrakcyjny, a siekacze s± nara¿one na przypadkowe uszkodzenia. Czêsto zêby zu¿ywaj± siê nierównomiernie. Czasami, dolne przednie zêby mog± nadmiernie siê wysun±æ do góry i uszkodziæ dzi±s³o za górnymi siekaczami. Leczenie ortodontyczne polega na ustawieniu, zrównaniu i koordynowaniu obu ³uków za pomoc± aparatów ortodontycznych. U rosn±cych pacjentów, zgryz korygowany jest za pomoc± zewnêtrznych aparatów zak³adanych na g³owê, aparatów funkcjonalnych lub elastycznych. Niekiedy, szczególnie w przypadku gdy rozwój zosta³ zakoñczony, wymagana jest chirurgiczna korekcja szczêki.
Przodozgryz

W przypadku gdy, ¿uchwa jest wysuniêta w stosunku do szczêki, dolne przednie zêby wystaj± przed górne i powstaje przodozgryz. Przodozgryz mo¿e byæ nieatrakcyjny, powodowaæ nierównomierne ¶cieranie zêbów i problemy ze stawem skroniowo-¿uchwowym. W przypadku ma³ych zmian, stosuje siê konwencjonalne leczenie ortodontyczne. W ciê¿kich przypadkach konieczna jest chirurgia ¿uchwy w celu korekty zgryzu i uzyskania odpowiednich proporcji twarzy.
Zgryz g³êboki

Górne i/lub dolne przednie zêby mog± wyr¿n±æ siê nadmiernie tworz±c g³êboki zgryz. W ciê¿kich przypadkach górne zêby mog± ca³kowicie przykryæ dolne zêby. G³êboki zgryz mo¿e powodowa nadmierne ¶cieranie zêbów oraz uszkodzenie dzi±s³a za górnymi przednimi zêbami. G³êboki zgryz mo¿e nadmiernie nadwyrê¿aæ staw skroniowo-¿uchwowy.
Zgryz otwarty

Otwarty zgryz objawia siê brakiem kontaktu pomiêdzy przeciwstawnymi zêbami. Otwarty zgryz mo¿e powodowaæ problemy z jedzeniem i nadmierne ¶cieranie siê zêbów maj±cych ze sob± kontakt. Otwarty zgryz mo¿e byæ nieestetyczny i powodowaæ wady wymowy. Zgryz otwarty czêsto spowodowany jest nadmiern± ruchliwo¶ci± jêzyka. Leczenie polega na zamkniêciu zgryzu przy pomocy aparatu korekcyjnego.
Zgryz krzy¿owy

Górne zêby powinny wystawaæ na zewn±trz dolnych zêbów jak pokrywa na pude³ko. Je¶li górny ³uk jest zbyt w±ski, dolne zêby wychylaj± siê tworz±c zgryz krzy¿owy. Zgryz krzy¿owy tylnych zêbów mo¿e powodowaæ nadmierne ich ¶cieranie oraz problemy ze stawem skroniowo-¿uchwowym. Leczenie ortodontyczne polega na poszerzeniu górnej szczêki za pomoc± aparatu ruchomego lub sta³ego grubo-³ukowego.
Mini implanty - zaawansowane techniki leczenia ortodontycznego.
Kontrola zamocowania
Ortodontyczne przesuwanie zêbów jest z³o¿on± interakcj± pomiêdzy biologicznym procesem a systemem mechanicznym. Kiedy do zêba przy³o¿ona jest si³a, w przeciwnym kierunku dzia³a inna si³a o takiej samej warto¶ci. Je¶li ta przeciwna si³a przy³o¿ona jest do zêba lub grupy zêbów, mo¿e doj¶æ do niepo¿±danego przesuniêcia zêbów.Zakotwiczenie szkieletowe
Kontrola zamocowania dla pewnych ruchów zêbów mo¿e byæ niezwykle trudna, wymaga z³o¿onych mechanicznie i nieporêcznych aparatów zewn±trz ustnych, stosuje siê kompromisy w planie leczenia, aby zmniejszyæ efekty uboczne. Przez ostatnich kilka lat rozwinê³a siê technika, w której ko¶æ jest u¿yta jako punkt zakotwiczenia. Dziêki takiej technice si³a mo¿e byæ przy³o¿ona z minimalnym niepo¿±danym przesuwaniem siê zêbów. Szkieletowe zakotwiczenie ( zakotwienie ) mo¿na uzyskaæ poprzez mini implanty ortodontyczne. Jest wiele typów i marek mini implantów na rynku, ale wiêkszo¶æ posiada podobne w³a¶ciwo¶ci. Idealny system mini implantów jest bio-kompatybilny, ³atwy do za³o¿enia i zdjêcia, mo¿e byæ u¿yty jako zakotwiczenie do ró¿nych przesuniêæ zêbów i mo¿e byæ obci±¿ony natychmiastowo. Mini implanty s± szczególnie pomocne przy zamykaniu przestrzeni po brakuj±cych zêbach, przy rozszerzaniu i ¶ci±ganiu zêbów, przy intrudowaniu wysuniêtych zêbów, przy korygowaniu rozbie¿no¶ci linii po¶rodkowej, redukcji p³aszczyzny zwarcia i w wiêkszo¶ci przypadków, gdy zakotwiczenie na w³asnych zêbach jest niewystarczaj±ce.Typy mini implantów
Wiêkszo¶æ mini implantów produkowanych jest ze stopu tytanu lub stali nierdzewnej. Jest wiele konstrukcji „g³ówek implantów” z ró¿nymi otworami, rowkami i tunelami do zaczepienia drutów, ligatur, elastycznych nitek, elastycznych ³añcuszków i niklowo-tytanowych zwojów. Mini implanty wystêpuj± w ró¿nych d³ugo¶ciach od 4mm do 12 mm, jak i ró¿nych ¶rednicach od 1,2mm do 2mm. Mini implanty s± g³ównie samogwintuj±ce lub samowierc±ce / samogwintuj±ce. Nowsze samowierc±ce / samogwintuj±ce mini implanty s± w stanie wej¶æ w ko¶æ kortykaln± podczas rêcznego wkrêcania bez wiercenia pilotuj±cego. W zale¿no¶ci od konstrukcji, implant usuwa ko¶æ ze swojej drogi lub kondensuje j± po bokach. Korzy¶ci z tego typu implantów le¿± w uproszczonych procedurach ich wszczepiania, redukcji koniecznego sprzêtu i skróceniu czasu zak³adania. S± sytuacje w których samowierc±ce / samogwintuj±ce mini implanty potrzebuj± wstêpnego otworu pilotuj±cego, na przyk³ad kiedy napotkamy na grub± i tward± ko¶æ kortykaln±.
tekst oryginalny - Orthodontics & mini-screws. Australian Society of Orthodontists. University of Sydney.
----------------------------------------------------------------------------- do góry